Remington Industries 1.375RD6061T6511-8 1-3/8" Diameter, 6061 Aluminum Round Rod, 8 Inch Length, T6511, Extruded, 1.375" Diameter
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
16
quantity
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temperature also means it has been heat treated for additional strength (yield strength: 35, 000 psi). this 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 8 inch