flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
Summit Appliance SCR1156CHCSS Full-Size Commercially Listed Wine Cellar with Stainless Steel Interior, Champagne Shelving, Digital Controls, Self-Closing Glass Door and Stainless Steel Cabinet Key Features: - Design meets UL-471 commercial standards and is ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use - Stainless steel shelving is specially sized to store larger wine and champagne bottles, with adjustable clips prepositioned to display bottles at a slight angle - Digital thermostat offers precise and convenient temperature control with a wide range to accommodate red or white wine - Heat-safe glass door with stainless steel trim offers full display all the way down to the floor - Just 24" wide and deep for an easy fit in any setting - Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals Specifications: - Height of Cabinet: 58.38" - Width: 23.63" - Depth: 22.88" - Depth with Handle: 24" - Depth with door at 90°: 64.38" - Capacity: 11 cu.ft. - Bottles: 25 - Defrost Type: Frost-Free - Door: Glass - Cabinet: Stainless Steel - US Electrical Safety: ETL - Canadian Electrical Safety: ETL-C - Sanitation: ETL-S - Amps: 1.7 - Voltage/Frequency: 115V AC/60Hz - Weight: 220 lbs. - Shipping Weight: 240 lbs. - Number of Zones: 1 - Door Swing: RHD - Reversible: No - Shelf Type: Steel - Shelf Qty: 4 - Thermostat Type: Digital - Interior Light: Yes - Fan Type: Interior and Exterior - Refrigerant Type: R600a - Refrigerant Amount: 1.66oz. - High Side PSI: 270 - Low Side PSI: 105 - Temperature Range: 36°F to 68°F - Interior: 50"x20"x16.5" - Compressor Step: 4.75"x20"x4.5"